Vi ender i Italien

Gardasøen

Her i de sidste par uger har I haft adskillige møder. De har været hyggelige. Alle har deltaget. Emnet har nemlig været rejser. Hvor skal I rejse hen her til sommer? Alle har givet deres besyv med. Alle har fortalt om deres tanker og idéer.
I ved alle, at det ikke bliver en traditionel charterferie, som mange af jeres venner plejer at bruge. Nej. I har udviklet en stor kærlighed til kør-selv-ferier. I foretrækker den form.

Frihed i at køre selv

Det har noget at gøre med friheden I oplever, samtidigt med at det også har noget at gøre med, at I selv kan bestemme tempoet. I kan køre i en dag. Overnatte på et hotel i Tyskland. Måske nede i Harzen. I kan fortsætte rejsen til Italien og Adriaterhavskysten uden, at nogen presser jer til at møde op til tiden. Det er jo det, der er skønt ved bilferier. Friheden og at selv bestemme hvornår og hvor.

Alligevel, så er der nogle ting, som bare skal være på plads, når I ankommer til jeres feriemål. Det vigtigste er, at I nemt kan finde den ferielejlighed, som I har booket. Og ærlig talt: Sidste års erfaring fra Gardasøen, var ikke den bedste, I har haft. Dels var det svært at finde adressen. Dels var lejligheden slet ikke det, som I troede. Så den der med at leje en ferielejlighed ved Gardasøen igen i år er slet ikke på tale.  Det betyder selvfølgelig ikke, at I ikke vil undersøge mulighederne for at finde ferieboliger i Italien.

Vilde med Italien

I er jo vilde med Italien. Og det har jeres bedste venner efterhånden forstået særdeles godt. Det er faktisk nået til det punkt, hvor jeres venner har spurgt, om I ikke skulle køre til Italien sammen. Sådan konvoj. Ideen er slet ikke dårlig. Det kræver bare, at I og jeres venner bliver enige om reglerne, der skal følges: I tager lederskabet for at finde de bedst mulige ferielejligheder ved Adriaterhavskysten, de tager lederskabet for at finde den bedste rute dertil. Sådan helt her fra København til Venedig og længere ned langs Italiens østkyst.

Det at finde vej

Og Ja, du har advaret jeres ven: Hvis han laver en fejl i ruten, så I kommer til at svinge til venstre i stedet for til højre, så ender I i Kroatien, som også er et meget smukt land at besøge. Men lige nu er planen, at I skal til Italien.

Og ferielejlighederne skal bookes hurtigst muligt. Derfor skal du bruge et par timer på nettet i morgen. Du skal finde de bedste ferieboliger ved Gardasøen og Adriaterhavskysten, så du kan sende links til jeres venner, så de får en mulighed for lige at se, i hvilke baner du tænker, at sommerens feriebolig skal tilbringes i. Det kan jo godt være, at de ikke bryder sig om det. Eller bliver ellevilde af glæde over at du kan finde ferielejligheder ved Adriaterhavskysten så hurtigt. Det er sådan set lige meget. Dine venner skal have et par valgmuligheder – så du bruger gerne nogle minutter på at sende dem flere forskellige links.

Scroll to Top